Uprząż wspinaczkowa – jaką wybrać? Która najlepsza?

| 0 Komentarzy
Wspinaczka to hobby wymagające nie tylko zwinności, siły i kondycji fizycznej, ale i odpowiedniego sprzętu. Bez profesjonalnej uprzęży wspinaczkowej ani rusz! Jaki model warto wybrać?

Uprząż wspinaczkowa to niezbędny element ekwipunku każdego wielbiciela wspinaczki. Zwiększa ono bezpieczeństwo poruszania się po skałach. Sprawia również, że uprawianie tej aktywności jest bardziej komfortowe. Żeby jednak spełniła pokładane w niej nadzieje, musi być prawidłowo dobrana. Na co więc zwrócić uwagę podczas jej zakupu?

Czynników jest wiele. Niemniej warto się im lepiej przyjrzeć, by wybrać wytrzymały i wygodny model, który będzie można użytkować przez wiele sezonów.

Uprząż wspinaczkowa – jaki rozmiar?

Dobór odpowiedniego rozmiaru to kwestia kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa wspinaczki. Zbyt ciasny model będzie krępował ruchy i boleśnie wrzynał się w ciało. Z kolei zbyt luźny może doprowadzić do upadku z wysokości, czego na pewno chce uniknąć każdy wielbiciel tego sportu. Jak więc prawidłowo dobrać rozmiar akcesorium? Jest na to pewien sposób.

Jeżeli użytkownik jest w stanie włożyć dłoń za pas biodrowy i pasy udowe i obrócić ją, lecz z trudem, wówczas uprząż jest prawidłowo dobrana. Prawda, że proste?

Najpopularniejsze kaski wspinaczkowe

Jak wybrać uprząż wspinaczkową? Najważniejsze aspekty

Rozmiar to nie jedyny parametr, na który warto zwrócić uwagę przy doborze uprzęży wspinaczkowej. Równie istotne są także inne aspekty. Przesądzają one nie tylko o bezpieczeństwie użytkownika, ale i funkcjonalności sprzętu i wygodzie noszenia. Jakim aspektom warto więc przyjrzeć się dokładniej zanim zapadnie decyzja odnośnie kupna konkretnego modelu?

Budowa sprzętu. Uprzęże wspinaczkowe to produkty charakteryzujące się sporym zróżnicowaniem, także pod względem konstrukcyjnym. Biorąc pod uwagę budowę sprzętu, na rynku można wyróżnić modele, takie jak:

  • uprząż biodrowa – to najchętniej wybierany wariant. Sprawdza się zarówno na sztucznych ściankach, jak i w terenie: na skałkach i w górach. W zależności od indywidualnych potrzeb, wspinacz może zdecydować się na modele biodrowe nieregulowane, regulowane oraz jednorozmiarowe,
  • uprząż górna – to inaczej pas piersiowy. Jest bardzo praktycznym, bezpiecznym i wygodnym rozwiązaniem, chętnie stosowanym (często wraz z uprzężą biodrową) przez wspinaczy,
  • uprząż pełna – to połączenie modelu biodrowego z pasem piersiowym. Jej atutem jest to, że nie pozwala na obrót wspinacza głową w dół, do czego mogłoby dojść podczas wspinaczki z cięższym plecakiem. Wariant ten jest chętnie stosowany zimą, kiedy to konieczne jest założenie większej ilości odzieży, co może zwiększać ryzyko wypadnięcia. Model pełny zabezpiecza przed tym. Rozwiązanie to zaleca się również dla dzieci, które nie ukończyły 11. roku życia. Ze wszystkich dostępnych na rynku rozwiązań gwarantuje bowiem największy stopień bezpieczeństwa

.

Na rynku dostępne są również szelki wspinaczkowe. Swym wyglądem przypominają uprzęż pełną i najczęściej służą do zabezpieczenia robotnika pracującego na wysokościach. Są lekkie, a zarazem mocne i wytrzymałe. Gwarantują również wygodę użytkowania, nawet jeśli nosi się je przez dłuższy czas. W ofercie niektórych producentów dostępna jest także specjalistyczna uprząż wojskowa.

Przeznaczenie sprzętu. To, jaki rodzaj sprzętu wybierze użytkownik, uzależnione jest nie tylko od indywidualnych preferencji, ale i przeznaczenia danego modelu. Jeżeli wspinacza interesuje uprząż alpinistyczna, która sprawdzi się podczas zaawansowanej wspinaczki wysokogórskiej, powinien on przyjrzeć się lepiej modelom dedykowanym właśnie tej aktywności. Najczęściej są one wyposażone w dodatkowe taśmy wyprowadzone z pasa biodrowego. Taka konstrukcja zwiększa bezpieczeństwo oraz zapewnia wygodę użytkowania oraz optymalne rozłożenie obciążeń.

Z kolei uprząż górska to najczęściej regulowany model biodrowy. W górach szczególnie dobrze sprawdzają się rozwiązania wyposażone w szersze pasy i miękką pianką. Zapewniają one bowiem wygodę użytkowania. Jeżeli zaś użytkownik poszukuje rozwiązania, które sprawdzi się w rywalizacji sportowej, dobrym wyborem będzie lekka uprząż bez regulacji.

Rodzaj klamry. W uprzężach wspinaczkowych (a konkretniej w pasie i w nogawkach) zastosowanie znajdują dwa rodzaje klamer:

  • zwykłe – coraz rzadziej spotykane, gdyż są niewygodne w użyciu i sporo ważą. Stosuje się je najczęściej po to, by obniżyć finalną cenę sprzętu,
  • szybkie (slide lock) – składają się z dwóch elementów, które układają się w taki sposób, że możliwe jest stałe blokowanie taśmy. Są niesamowicie wygodne w użyciu – jednym ruchem dłoni możemy je zapiąć i poluzować. Zapewniają również odpowiedni stopień bezpieczeństwa. Kto raz ich spróbuje, nigdy nie będzie chciał powrócić do klamer zwykłych.

Budowa ciała. Na rynku dostępne są zarówno damskie, jak i męskie warianty uprzęży wspinaczkowych. Wbrew pozorom nie jest to chwyt marketingowy, a wynik rzeczywistych potrzeb. Kobieca sylwetka różni się od męskiej, toteż paniom potrzeba nieco innego sprzętu – o odmiennych proporcjach rozmiarowych w obwodach pasa biodrowego i pętli udowych. Zapewnia to kobietom wygodę użytkowania, a przede wszystkim bezpieczeństwo.

Również i modele dla dzieci mają odmienną budowę. Dzięki temu optymalne dostosowanie sprzętu do dziecięcej sylwetki nie stanowi trudności.

Liczba uchwytów. Wbrew pozorom to istotna kwestia, która przesądza o funkcjonalności sprzętu. Im więcej uchwytów, tym lepiej. Wspinacz będzie mógł bowiem zabrać ze sobą większą ilość akcesoriów wspinaczkowych, takich jak karabinki.

Uprząż wspinaczkowa – jak założyć?

Sposób wkładania uprzęży zależy od jej rodzaju. Biodrową należy założyć przez nogi i odpowiednio wyregulować w pasie i przy udach. Górną zaś trzeba ubrać na ramiona i zapiąc na klamrę, która najczęściej umiejscowiona jest pod mostkiem. Z kolei uprzęż pełną zakłada się dwuetapowo. Najpierw należy ją ubrać na ramiona i zapiąć klamrę, która znajduje się na wysokości brzucha, a następnie owinąć sobie wokół ud pasy udowe i zapiąć je za pomocą klamer. Taka konstrukcja jest niezwykle wygodna. Użytkownik nie musi się bowiem nawet schylać, by ubrać sprzęt.

Jak więc widać, zakładanie uprzęży wspinaczkowej nie jest trudne. Warto jednak wiedzieć, jak to robić dobrze, by zapewnić sobie bezpieczeństwo i komfort użytkowania sprzętu. Pozwoli to wspinaczowi skupić się na przeżyciach, a nie ciągłym poprawianiu pasów i klamer.

Kiedy wymienić uprząż wspinaczkową?

Precyzyjne określenie czasu bezpiecznego użytkowania uprzęży wspinaczkowej jest niezwykle trudne. Stąd też producenci nie kwapią się do zamieszczania tej informacji w opisie swych produktów. I trudno im się dziwić. Wpływ na to ma bowiem wiele czynników, w tym częstotliwość użytkowania oraz warunki, w jakich akcesorium jest stosowane. Jak więc określić, czy już nadszedł właściwy moment, aby wymienić uprząż do wspinaczki?

Przyjmuje się, że w przypadku sporadycznie używanego modelu górna granica jego przydatności wynosi 10 lat. Jest to jednak wartość umowna. Żeby wspinaczka była bezpieczna, należy regularnie sprawdzać stan techniczny sprzętu, bacznie przyglądając się zwłaszcza szwom i taśmom. Jeżeli kondycja modelu będzie budzić jakiekolwiek zastrzeżenia, należy go bezwzględnie wymienić na nowy.

Podsumowując, oferta rynkowa uprzęży wspinaczkowych jest niezwykle zróżnicowana. Z jednej strony pozwala to wybrać model idealnie dopasowany do potrzeb wspinacza. Z drugiej zaś utrudnia podjęcie właściwej decyzji. Warto więc dobrze przeanalizować parametry techniczne sprzętu. Wówczas spełni on pokładane w nim oczekiwania – zagwarantuje bezpieczeństwo i komfort użytkowania.

 
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:12
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.